Beta Home Gölevi Sapanca

Geçtiğimiz hafta sonu Sapanca da harika bir gün geçirdim…Sapanca benim hep içimi ısıtan doğayla baş başa huzur bulduğum yerlerden biri olmuştur.
Aslında çocukluğumdan kalan bir bağ var Sapanca Gölü’yle aramda. Anneannemlerin göl kenarında kırmızı panjurlu bir evleri vardı. Küçüklüğüm o evde ve sapanca gölünde balık tutup göle girip oynayarak geçti. Beni buraya bağlayan en çokta geçmişte kalan o güzel anılar. İstanbul’dan uzaklaşarak anılarımla buluşmak için Sapanca’ya giderim. Cömert Sapanca her ziyaret ettiğimde bana yeni bir güzelliğini tanıştırıyor. Son keşfettiğim güzellik Beta Home Göl Evi’ni bloguma taşımak istedim. Beta Home Göl Evi tam da bu hissiyatımı yaşadığım aynı huzuru bulduğum geçmişe döndüğüm masal gibi bir yer.

Size biraz göl evinin hikâyesinden bahsetmek istiyorum. Otelin işletmecileri Şebnem Hanım ve Doğan Bey ile kısa bir sohbetimiz oldu. Burası 30 yıllık bir mülk. 5 villadan oluşuyor.
Sardunya villa, Gül villa ve Yasemin villa olmak üzere 3 villada konaklama imkânı sunan otelde konaklama modeli 6 kişilik 3 er yatak odalı villalar. Yatak sayısı 8 kişiye kadar çıkabiliyor ve çocuklu aileler için de park yatak mevcut. Ayrıca restoran tarafında 2 kişilik göl manzaralı Ortanca odaları var. Kendileri de bu villalardan birinde yaşıyorlar.

Ortanca Restoran’daki harika lezzetler Şef Doğan Bey tarafından titizlikle hazırlanıyor.
Otel restoranında kullanılan her şey organik ve ev yapımı. Dışardan donmuş olarak hiç bir şey kullanmıyorlar. Ziyaretimde Doğan Bey’in gizli soslarıyla lezzetlendirdiği spesiyalleri Fırın kuzu frik gremolata ve mandalina soslu deniz levreğini denedim. Çok başarılı ağızda sürpriz tatlar bırakan iki yemek olmuş.

Et yemeğinin yanında tamamlayıcı olarak avokadolu humus ya da hollandaise soslu, jambon kıtırlı kuşkonmaz ve balığın yanında da kış salatası ya da tercih edilebilir. Özellikle avokado ile humusun birleşmesinden ortaya daha önce hiç tatmadığım bir lezzet çıkmış. Gustonuzda zıt tatlara yer varsa pancar, turp ve peste sosla hazırlanan tabağa da bir şans verebilirsiniz. 

Bu kadar güzel lezzet hiç bitmesin diye diyetimi bozarak Alabalık böreğinin de tadına baktım. Alabalık gibi aslında yavan bir balık, beşamel ve kapari sos ile muhteşem olmuş.

Yemeğin sonuna küçük bir kaçamak yapmamak olmazdı. Seçeneklerim de insanın aklını çelen krokanlı, dondurmalı balkabağı, çikolatalı cheesecake ve meyveli creme anglaise vardı.

Benim seçimim çocukluğumun favorisi olan balkabağı tatlısı oldu. Mutlu son ile bitirmek, akılda kalıcı bir deneyim için her zaman önemlidir. Benim de son tercihim mahcup etmedi    Tekrar eline sağlık Doğan Şef…

Güzel bir yemekten sonra biraz yürüyüş… Beta Göl Evi’nin arka tarafında meyve ağaçlarının kapladığı bir bahçesi, önünde kır düğünlerini anımsatan süslemeleriyle bir ön bahçe ve ilerisinde gölün kalbine doğru uzanan bir iskelesi var. Biraz geziniyorum etrafında göl evinin. Sonra eski dosta merhaba demeye karar veriyorum. İskelenin ucuna doğru yürürken gölün o dinginleştirici etkisini her adımda daha fazla hissediyorum. İskelenin ucuna geldiğimde derin bir sessizlik, artık sadece ben ve o var. Oturuyorum… Ve gölün bana anlattığı, karşı kıyıda gözümde canlandırdığı çocukluk anılarımı izliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir